Warunki przyłączenia instalacji fotowoltaicznej
W przypadku farmy fotowoltaicznej jej uruchomienie wiąże się z szeregiem wymogów, prawnych i technicznych, które należy spełnić, aby uniknąć odmowy wydania warunków przyłączenia dla instalacji. Właściwa budowa farmy to ta na dachu lub gruncie. Budowa farmy fotowoltaicznej powinna zawierać następujące parametry: powierzchnia, wymiary, rodzaj gruntu oraz odległość od najbliżej linii elektroenergetycznej.
Działka nie może być osłonięta przez budynki i drzewa, musi mieć IV lub niższą klasę gruntu, najlepiej płaski lub pochylony na południe teren. Konstrukcje na których zamocowane są moduły fotowoltaiczne, muszą być rozmieszczone w odpowiednich odległościach, tak by wzajemnie się nie zacieniały.
Kolejny etap to uzyskanie decyzji środowiskowej. Jeśli nieruchomość jest zlokalizowana na obszarze, dla którego nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, konieczne jest uzyskanie warunków zabudowy. Następnym krokiem jest wystąpienie o uzyskanie warunków przyłączeniowych do sieci energetycznej.
Ostatnim krokiem dotyczącym sprzedaży energii z elektrycznej instalacji fotowoltaicznej jest uzyskanie koncesji. W przypadku farmy fotowoltaicznej obowiązek uzyskania koncesji dotyczy instalacji o mocy powyżej 500 kWp.
Dopiero po uzyskaniu wszystkich wymaganych prawem dokumentów i pozwoleń mogą rozpocząć się prace przygotowawcze takie jak budowa drogi dojazdowej, montaż ogrodzenia, próby palowania oraz gromadzenie sprzętu.
Należy pamiętać, że warunki przyłączenia instalacji fotowoltaicznej mogą różnić się w zależności od lokalizacji i operatora sieci elektroenergetycznej. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z obowiązującymi wymaganiami i uzgodnić je z operator sieci elektroenergetycznej.